Loading…

Implanty

Implanty

Implantologia to najmłodsza i jednocześnie najszybciej rozwijająca się dziedzina stomatologii. Jeszcze kilka lat temu implant był całkowitą, mało znaną nowością a jego dostępność dla pacjenta była bardzo ograniczona przez wysokie koszty wszczepu i długi czas integracji z kością. Sytuacja diametralnie uległa zmianie kiedy na rynku pojawiły się MINIIMPLANTY IMTEC SENDAX prod. Amerykańskiej. Są one bardzo atrakcyjne cenowo w porównaniu z tradycyjnymi implantami oraz dają możliwość natychmiastowego obciążenia. Współczesny implant to zwykle nic innego jak tytanowa śrubka, która umieszczona w kości szczęki lub żuchwy pełni rolę łącznika lub kotwicy, między sztucznymi zębami, a kostnym podłożem. Fenomen implantologii polega na tym, że organizm ludzki w żaden sposób nie odnajduje w tytanowym wszczepie cech ciała obcego, a tym samym nie wywołuje żadnej reakcji obronnej. Praktycznym skutkiem jest niczym nieskrępowane narastanie kości i połączenie z implantem. Dlatego też osoby, które poddały się wszczepieniu sztucznego zęba twierdzą, że stał się on integralną częścią ich organizmu, a obecność wszczepu jest tak naturalna jak posiadanie własnego, stałego zęba.

Czy każdy może poddać się zabiegowi implantacji ?

Zanim lekarz zdecyduje się na wykonanie zabiegu musi przeprowadzić szczegółowe badania jamy ustnej zwracając szczególnie uwagę na stan zębów, dziąseł oraz ilość tkanki kostnej w miejscach planowanych wszczepów. Oczywiście na decyzję o podjęciu leczenia ma ogromny wpływ ogólny stan zdrowia. Na szczęście tylko ciężkie choroby ogólnoustrojowe, psychiczne oraz przewlekłe przyjmowanie niektórych leków (np sterydy) stanowią przeciwskazanie. Z protetycznego punktu widzenia zarówno brak pojedynczego zęba, braki mnogie czy w szczególności bezzębie to potencjalne wskazania do leczenia wszczepami. W przypadku dwóch ostatnich w grę wchodzi wszczepienie więcej niż jednego implantu, nie znaczy to wcale, że liczba wszczepów musi być równa ilości utraconych zębów. Dla przykładu zaopatrzenie bezzębnej żuchwy czy szczęki wymaga 8 implantów. Ta ilość wystarcza już żeby wykonać ceramiczny most na stałe osadzony na zakotwiczonych w kości filarach, a odtwarzający pełen komplet zębów (koron).

Na czym polega zabieg i czy jest bolesny ?

Zabieg, który co prawda jest newralgicznym punktem leczenia przebiega krok po kroku według całościowego planu wynikającego z oczekiwań pacjenta, wyników badań i pomiarów kostnych (na podstawie zdjęć rtg) Polega on na wykonaniu w ściśle określonych miejscach kości niewielkich otworów tak by następnie wkręcić implanty . W zależności od ilości założonych wszczepów zabieg trwa od pół godziny do dwóch godzin. Jest całkowicie bezbolesny dzięki zastosowaniu standardowego 

znieczulenia miejscowego. Po pobraniu wycisków przez lekarza laboratorium protetyczne przygotowuje ostateczną pracę protetyczną (koronę, most lub protezę zatrzaskową), którą lekarz przymocowuje do zrośniętych z kością implantów.

Czy sztuczne zęby osadzone na implantach mogą być tak estetyczne jak naturalne ?

Kilkuwizytowy system leczenia, skrupulatne badania wstępne oraz misterna technika chirurgiczna i protetyczna powodują, że owoc pracy do złudzenia przypomina naturalne zęby. Dziąsło i lśniąca ceramiczna powierzchnia korony całkowicie zakrywają metalowe części implantu. Odcień, przeźroczystość i błyszcząca glazura korony protetycznej są indywidualnie dopasowywane do pacjenta harmonizując z sąsiednimi zębami. Czy zawsze leczenie implantologiczne kończy się sukcesem ? Istnieje niewielki odsetek przypadków kiedy implant nie integruje się z kością bez ewidentnych przyczyn. Ryzyko w dużej mierze uzależnione jest od okolicy, w której dokonuje się implantacji. Praktycznie rzecz biorąc średnio 95 % zabiegów kończy się sukcesem. Na szczęście niepowodzenie nie przekreśla jeszcze ostatecznego wyniku leczenia. Bardzo często w takiej sytuacji po odczekaniu pewnego czasu ponownie wykonuje się zabieg zwykle osiągając zamierzony cel.

Czy istnieje wyjście gdy lekarz stwierdzi, że jest zbyt mało kości by założyć wszczep ?

Mówi się, że narząd nieużywany zanika. W przypadku naszego uzębienia prawda ta jest wyjątkowo dramatyczna. Brak nawet jednego zęba skutkuje stopniowym zanikiem kości w okolicy luki – wyrostek zębodołowy (kość) staje się nieckowato zagłębiony i cienki co odwzorowuje zapadnięte dziąsło. Ponadto ilość miejsca na wszczepy determinuje odległość do sąsiednich struktur anatomicznych, szczególne znaczenie pełni tu zatoka szczękowa, której zachyłki czasami schodzą bardzo nisko. Chcąc uniknąć konsekwencji zaników kostnych jedynym, na dzień dzisiejszy, sposobem jest jak najszybsze wprowadzenie implantu tuż po wygojeniu kości po utraconym zębie. Należy w tym miejscu zaakcentować, że żadna tradycyjna metoda protezowania (most, proteza ruchoma) nie jest w stanie zahamować zaniku cennej tkanki kostnej. Tak to bywa, że mimo tej wiedzy mądrzy jesteśmy dopiero po szkodzie i budzimy się gdy miejsca na wszczepy po prostu już brakuje.

Kto zajmuje się leczeniem implantologicznym ?

W Polsce jak i w innych krajach nie ma wydzielonej specjalizacji z zakresu implantologii stomatologicznej, choć jest ona rozległą, interdyscyplinarną dziedziną. Zajmują się nią lekarze stomatolodzy posiadający znaczną wiedzę i doświadczenie w chirurgii, protetyce i periodontologii. Implantologia ze względu na dynamiczny rozwój wymaga ciągłego specjalistycznego doszkalania. Leczenie implantologiczne na skraju XXI wieku jest metodą wysoce bezpieczną i potwierdzoną naukowo, a pod wieloma względami przewyższającą dotychczasowe sposoby uzupełniania braków zębowych. Mimo to popularność wszczepów w Polsce jest jeszcze niewielka. Podczas gdy w Niemczech wszczepia się ponad 200 tyś implantów rocznie, w Polsce zaledwie 4 tyś.

Uśmiech jest naszą wizytówką, chętnie odbieraną przez innych ludzi, jest najwspanialszym gestem w kontakcie z drugim człowiekiem. Dziś w zasięgu naszych możliwości jest by nasze zęby nigdy nie były przyczyną jego nieśmiałości…

Tu jesteśmy

Kontakt

STOMATOLOGIA DENTALVIT
lek.stom. Maciej Witka
Świebodzice ul. Wzgórze Gustava Beckera 2
(boczna Jaśminowej)
tel.: 74 854 55 44
Konsultacje telefoniczne w sprawie implantów,
protetyki i chirurgii tel.: 602 22 60 70